Pielęgnacja garnków emaliowanych

Garnki emaliowane
Garnki emaliowane kojarzone są wciąż z kuchnią naszych mam i babć. Nie do końca słusznie, bo naczynia emaliowane w przeciągu ostatnich lat bardzo się zmieniły. Dzisiejsze, wysokiej jakości garnki emaliowane mają wyjątkowe właściwości i są jeszcze wytrzymalsze niż przed laty. Garnki emaliowane to bardzo wdzięczne produkty, jeżeli będziemy odpowiednio o nie dbać, będą z nami przez długie lata.

Powłoka emaliowana nie wchodzi w reakcję z żywnością i nie wydziela szkodliwej substancji, dzięki temu jest całkowicie bezpieczna dla alergików, dzieci i osób starszych. W dodatku garnki emaliowane są bardzo łatwe do utrzymania w czystości i higieniczne, uniemożliwiają rozwój bakterii. Jak więc dbać o tę wyjątkową powłokę?

Nie używaj stalowych przyborów kuchennych

Jedną z najważniejszych zasad korzystania z naczyń emaliowanych jest stosowanie akcesoriów kuchennych, nie rysujących powłoki. Takie między innymi są przybory silikonowe, drewniane i nylonowe. Zdecydowanie niewskazane są akcesoria stalowe, które mogą porysować powłokę.

Myj garnek od razu i rób to delikatnie

Jak wiadomo, jeżeli garnek pozostawimy po gotowaniu na dłużej, resztki potrawy przyschną do jego dna. Emalia tego nie lubi, bo mycie jej wówczas jest utrudnione, a powłoki emaliowanej nie należy szorować. Garnki emaliowane należy myć delikatnym środkiem myjącym i miękką gąbeczką. Absolutnie nie wolno używać drucianych szczotek. W razie gdy już jedzenie przywrze do dna naczynia lub pojawią się przypalenia, spróbuj odmoczyć je gorącą wodą. Możesz też wypróbować mieszankę wody z solą lub kwaskiem cytrynowym.

Pilnuj gotującą się potrawę

Brzmi jak banał, ale to bardzo ważne. Regularnie mieszaj danie w garnku emaliowanym i nie dopuść do wygotowania się wody. Lepiej wlać za dużo wody i później ją odlać, niż żeby wody było zbyt mało i doszło do przypalenia.

Nie wkładaj gorącego garnka do lodówki

Garnki emaliowane nie lubią szoku termicznego i lepiej nie narażać ich na takowy. Rozgrzanemu garnkowi pozwól powoli wrócić do temperatury pokojowej, zamiast zalewać go od razu lodowatą wodą lub wkładać do lodówki. Powłoka emaliowana doskonale znosi zarówno niskie temperatury, jak i bardzo wysokie, sprawdzi się nawet w piekarniku, musi jednak być nagrzewana i chłodzona stopniowo.

Nie rób z garnków matrioszek

Jednym z największych „grzechów” popełnianym przez większość z nas, jest wkładanie garnka w garnek. Jeżeli jest to konieczne ze względu na brak miejsca, dobrze zaopatrzyć się w kilka kawałków filcu  i przekładać nim garnki. Dobrze wyłożyć także dno szafki silikonową podkładką, chroniącą przed obiciami.

Komentarze

INSTAGRAM @dyedblonde