Wycieczki zagraniczne - co warto wiedzieć | mini poradnik

Jak zorganizowac wycieczkę zagranicę
Jeśli wyjeżdżacie często na wycieczki zagraniczne to dobrze wiecie, że przed podróżą warto sprawdzić kilka rzeczy i przygotować się na różne sytuacje. Warto też zastanowić się na wyborem biura podróży lub dobrze sprawdzić miejsce, w którym planujemy się zatrzymać. Myślę, że nikt nie chce wydać kilkuset złotych, tylko po to by później żałować. Jeśli już wybieramy się na wczasy to niech to będzie niezapomniany czas na odpoczynek i zwiedzanie, a nie czas na zamartwianie się. Dlatego dzisiaj postanowiłam zrobić taki mini poradnik. Dowiecie się na co ja i mój mąż zwracamy uwagę i czy o wszystkim da się pamiętać. 

Wycieczki zagraniczne - co warto wiedzieć | mini poradnik

Wycieczki zagraniczne - co warto wiedzieć

Gdzie szukać zakwaterowania? 

W zależności od tego czy jest to wyjazd na 2 doby, czy na cały tydzień musimy dobrze zastanowić się nad wyborem zakwaterowania. U nas wygląda to tak, że jeśli planujemy wyjazd, którego zamiarem jest wypoczywanie - udajemy się do biura podróży. Mamy jedno takie ulubione, któremu jesteśmy wierni i jeszcze nigdy nas nie zawiodło. Dlatego chętnie do niego wracamy. Plusem tego rozwiązania jest to, że o nic nie musimy się martwić. Transport, hotel, wyżywienie i inne dodatkowe atrakcje mamy w wykupionej wycieczce. Jeśli jednak wybieramy się na weekend i w planach mamy typowo zwiedzanie, sami szukamy sobie noclegu. Jednak zawsze czytamy opinie i w miarę możliwości sprawdzamy czy warto jest się tam wybrać. Noclegu szukamy na stronach rezerwacyjnych, których nie brakuje.

Ważne dokumenty - kluczem do wszystkiego :) 

Mam nadzieję, że nie wybieracie się w podróż bez ważnych dokumentów. Pamiętajmy, każdy wyjazd poza Unię Europejską wiąże się z obowiązkiem posiadania paszportu. Niektóre kraje wymagają również odpowiednio długiego okresu ważności tego dokumentu. Natomiast dowód osobisty wymagany jest na terenie Unii Europejskiej - do samolotu nikt nas nie wpuści bez ważnego dokumentu tożsamości!!!

Nie zapomnij o gotówce

W zasadzie ten punkt mogłabym ominąć. W końcu teraz wszystko i wszędzie możemy zapłacić za pomocą karty. Często również, przelicznik walutowy oferowany przez nasz bank jest bardziej korzystny. Jednakże, zawsze warto mieć przy sobie gotówkę, tym bardziej jeśli jedziemy do innego kraju. Podczas zakupu obcej waluty w kantorze krajowym pamiętajmy, żeby sprawdzić wcześniej jakie nominały banknotów są w obiegu. Może zdarzyć się sytuacja, że kantor będzie chciał pozbyć się starej waluty, korzystając z naszej niewiedzy.

Ubezpieczenie

Jeśli decydujemy się na zakup wczasów w biurze podróży w cenie otrzymujemy podstawy pakiet ubezpieczeniowy. Oczywiście w ofercie jest również pakiet rozszerzony, który będzie ubezpieczał praktycznie wszystko. Jeśli mamy jakieś problemy zdrowotne lub po prostu chcemy się zabezpieczyć na każdą ewentualność to warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem. Również jeśli wybieramy się na wyjazd "na własną rękę" warto pomyśleć o ubezpieczeniu. Koszt takiego ubezpieczenia jest znacznie niższy niż ewentualne, późniejsze koszty opieki medycznej. W razie jakiegokolwiek zdarzenia/wypadku osobie ubezpieczonej należy się odszkodowanie.  

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego 

Przyznam, że pierwszy raz z tej karty skorzystaliśmy przy ostatnim wyjeździe, a to niestety błąd. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest potwierdzeniem możliwość korzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych na koszt NFZ w czasie pobytu za granicą (na terenie państw członkowskich UE/EFTA). Karty wyrobiliśmy sobie poprzez przesłanie wypełnionych wniosków na wskazanych adres email, a same karty dotarły do nas pocztą - szybko i bezboleśnie :) Karty mają różne okresy ważności w zależności, do której grupy osób należymy (najkrótszy: 42 dni; najdłuższy: 5 lat). 

Mapa

Wybierając się do obcego kraju, nawet niewielkiego, zawsze warto mieć zainstalowaną w telefonie mapę offline, która w razie potrzeby doprowadzi nas do punktu docelowego. Korzystaliśmy z nich zarówno na Majorce i Fuerteventurze. W razie awarii, dobrze jest mieć także mapę papierową :)

To są najistotniejsze rzeczy, na które warto zwrócić uwagę wybierając się na wycieczkę za granice kraju. Jeśli uważacie, że coś pominęłam - piszcie w komentarzach. Chętnie uzupełnię swoją wiedzę i post o nowe informacje. 

Zobacz również:

Do następnego!

Komentarze

INSTAGRAM @dyedblonde