Sól himalajska, do czego i po co ją stosować?

Czym jest sól himalajska?
Wanna czy prysznic, które wybierasz? U mnie zdecydowanie wygrywa prysznic, ale tylko dlatego, że jest szybszą opcją i świetnym rozwiązaniem gdy się śpieszę. Jednak idealnym sposobem na relaks i odprężenie jest wanna. Gorąca woda z dodatkiem umilaczy, rozstawione świece oraz lampka wina to rozwiązanie na chłodne jesienne i zimowe wieczory. Tej jesieni muszę częściej wybierać wannę! 

Dzisiaj kilka słów o soli himalajskiej, która ma wiele możliwości zastosowania.

Czym jest sól himalajska?

Sól himalajska to nic innego jak sól kamienna, która ma różowe zabarwienie i w jej składzie znajduje się 97% chlorku sodu. Wydobywana jest w kopalni soli Khewra w prowincji Pendżab, mniej więcej 300 km od Himalajów. Jest to sól o wielu właściwościach, o których wspomnę poniżej. Kupisz ją w sklepie SALTMATE - https://www.saltmate.pl/sklep/w-twojej-kuchni/sol/sol-himalajska/.

Sól himalajska, do czego i po co ją stosować?  Sól himalajska, do czego ją stosować?

Sól himalajska, do czego ją stosować? 

Przede wszystkim sól himalajska jest najczystszą jak i najzdrowszą odmianą soli na świecie. Dzięki swoim właściwościom znalazła zastosowanie w medycynie, kosmetyce oraz kuchni.

W kosmetyce – sól himalajska ma właściwości antybakteryjne oraz antyseptyczne, zapobiega powstawaniu stanów zapalnych, koi i łagodzi, a nawet redukuje cellulit. Kąpiele w soli himalajskiej świetnie odprężają oraz wygładzają skórę.

W medycynie – sól himalajska ma zastosowanie w medycynie naturalnej. Zmniejsza dolegliwości jelitowe, dobrze wpływa na ciśnienie krwi, pomaga w leczeniu schorzeń układu oddechowego (doskonała do inhalacji), łagodzi infekcje gardła i jamy ustnej i redukuje poziom wody w organizmie. Jest świetna na schorzenia skórne jak chociażby grzybica czy łuszczyca.

W kuchni – sól himalajska może zastąpić używaną na co dzień mniej zdrową sól kuchenną. Jest fantastyczna do mięs, kasz, ziemniaków, czy sałatek.

Jak widzisz sól himalajska ma wiele korzystnych właściwości dla człowieka, jest przede wszystkim zdrowsza niż zwykła sól oraz może być stosowana nie tylko w kuchni, ale w kosmetykach czy medycynie. 

Daj znać w komentarzu czy wiedziałaś/eś o tych wszystkich zastosowaniach soli himalajskiej.

Do następnego!

Komentarze

INSTAGRAM @dyedblonde