Jak czyścić plecak domowymi sposobami?

Zastanawiacie się jak czyścić plecak, by nie uszkodzić jego struktury? Jak usunąć zabrudzenia z trawy czy długopisu? Z artykułu dowiecie się jak powinno wyglądać prawidłowe czyszczenie plecaka.

Jak czyścić plecak? 

Czy można pozbyć się plam z długopisu lub z trawy? Każde z was, kupując plecak, chciałby, żeby posłużył mu on jak najdłużej. Po jakimś czasie jednak pojawiają się na nim różne plamy czy zabrudzenia. Od czasu do czasu warto zatem zdecydować się na czyszczenie plecaka, żeby przywrócić mu nowy wygląd.

Pranie ręczne lepsze od automatycznego

Być może właśnie wtedy zaczynacie zastanawiać się na tym jak prać plecak, by pozbyć się szpecących go plam, ale nie zniszczyć przy tym jego struktury? Dobrej jakości plecaki zazwyczaj posiadają usztywniane piankowe elementy, których nie powinno się namaczać, ze względu na to, że woda może zniszczyć ich strukturę. Plecaka nie powinno się więc prać w pralce, a już w szczególności wirować.
Jak czyścić plecak, by go wyczyścić, ale nie uszkodzić? W ty celu zacznijcie od zapoznania się z instrukcja od producenta. W większości przypadków jednak zaleca się przecieranie plecaka wilgotną gąbką zamoczoną w mydle lub delikatnym proszku do prania. Taki plecak możecie delikatnie namoczyć np. w misce czy pod prysznicem, dbając jednak, by nie przemoczyć jego usztywnianych elementów.


Soda oczyszczona i mydło

Pod wpływem mydła i proszku do prania zabrudzenia takie jak np. kurz powinny odpuścić. Jeśli widzicie, że takie czyszczenie plecaka nie poskutkowało, do jego czyszczenia możecie użyć roztworu z jednej szklanki wody i dwóch łyżeczek sody oczyszczonej. Taką miksturę nakładajcie gąbeczką bezpośrednio na plamę.

Sok z cytryny

Co w przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń? Jak czyścić plecak z plam od długopisu czy od trawy? W pierwszym przypadku doskonale sprawdza się sok z jednej cytryny lub alkohol etylowy – po czyszczeniu tymi substancjami pamiętajcie o dokładnym wypłukaniu plecaka tak, by nie powstały zacieki. Jeśli plama powstała od długopisu żelowego, jej czyszczenie jest o wiele bardziej proste – wystarczy zetrzeć ślad gumką do mazania i plecak pozostanie czysty.
Jeśli ubrudzimy plecak trawą, co często się zdarza np. podczas letnich zabaw czy zajęć wf-u w plenerze, dobrym pomysłem na to jest wypranie go w roztworze z sody oczyszczonej (2 łyżeczki na szklankę wody), a następnie przetarcie gąbeczka namoczona w wodzie z solą w podobnym stężeniu oraz dokładne spłukanie plecaka.

Suszenie plecaka

Niezwykle ważną kwestia, jeśli chodzi o to czyszczenie plecaka jest odpowiednie jego suszenie. Najlepiej wywinąć go na lewą stronę i powiesić w przewiewnym miejscu lub na zewnątrz. Pamiętajcie jednak o tym, by nie suszyć plecaka w nasłonecznionym miejscu, ponieważ to, w połączeniu z niewypłukaną dokładnie solą, cytryną czy sodą oczyszczoną, może powodować przebarwienia materiału.
Mam nadzieję, że nasz artykuł pomógł wam znaleźć odpowiedź na tytułowe pytanie jak czyścić plecak. Z pewnością zauważyliście, że czyszczenie plecaka jest naprawdę proste i nie wymaga kupowania specjalnych środków chemicznych.

Komentarze

INSTAGRAM @dyedblonde